  • Mfr # LMRS.60-SST-M16-200
  • Zoro # G6653841
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Load Capacity
27,000 N
Thread Size
M16
Leveling Mount Type
Swiveling Stud
Base Dia.
2.36 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LMRS.60-SST-M16-200
Country of Origin
Italy
Dimensions
Height
7.88 in
Thread Size
M16
Base Dia.
2.36 in
Bolt Length
45 mm
Hex Size
0.472 in, 0.787 in
Base Diameter
60 mm
Base Thickness
16 mm
Overall Height
200 mm
Details
Item
Male-End Leveling Mount
Load Capacity
27,000 N
Leveling Mount Type
Swiveling Stud
Material
Stainless Steel
Finish
Sandblasted Matte
Hex
0.472 in, 0.787 in
Construction
303 Stainless Steel
Includes
Sleeve
Base
304 Stainless Steel
Base Material
Swivel Angle
6 Degrees
Connection Type
Threaded Stud
Bolt Material
Base Shape
Round
Description
Male-End Leveling Mount, Leveling Mount Type Swiveling Stud, Base Dia. 2.36 in, Height 7.88 in, Load Capacity 27,000 N, Thread Size M16, Construction 303 Stainless Steel, Hex 0.472 in, 0.787 in, Includes Sleeve, Connection Type Threaded Stud, Bolt Length 45 mm, Finish Sandblasted Matte, Base Material Stainless Steel, Bolt Material Stainless Steel, Swivel Angle 6 Degrees , Base Shape Round, Base Thickness 16 mm, Base 304 Stainless Steel