  • Zoro # G300428105
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Indoor / Outdoor
Indoor
Number of Levels
2
Cold Water Capacity
8 gph
Standards
ADA Compliant
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EZOTL8WSLK
Zoro #
G300428105
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Mounting Hole Diameter
7/16 in
Overall Depth
19 in
Bottle Filler Depth
3 5/8 in
Drain Outside Diameter
1 1/2 in
Overall Height
39 1/8 in
Overall Width
36 3/4 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr Electrical Components, 1 yr Water System, 5 yr Refrigeration System
Bottle Filler Width
Details
Indoor / Outdoor
Indoor
Item
Drinking Fountain with Bottle Filler
Number of Levels
2
Cold Water Capacity
8 gph
Standards
ADA Compliant
Yes
Refrigerated / Non-Refrigerated
Refrigerated
Vandal Resistant
No
Dispenser Operation
Electronic Sensor, Electronic Sensor (Bottle)
Dispenser Design
Wall
Operating Voltage
115V AC
Includes Pet Bowl
No
Housing Color
Gray
Refrigeration
Refrigerated
Power Consumption
370 W
Number of Mounting Holes
6
Full Load Current
6 A
Housing Finish
Granite
Antimicrobial
Bottle Dispenser Actuation
Sensor
Number of Bubblers
1
Station Type
Bi-Level Fountain, Bottle Filling Dispenser
Minimum Supply Line Pressure
20 psi
Temperature Adjustment
Factory Set but Adjustable
Refrigerant Type
R134A
Minimum Constant Stream Pressure
20 psi
Cooling Capacity
8 gph @ 50 Degrees F
Maximum Constant Stream Pressure
105 psi