  • Mfr # ASD1001SCREW
  • Zoro # G103997686
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ASD1001SCREW
Country of Origin
China
Description
  • This Eminence Asd1001s Is A 1" High Frequency Compression Driver That Handles 50 Watts Rms 2.5khz.
  • This Is An 8 Ohm Screw-on Type High Frequency Driver.
  • Clean Sound Makes This An Affordable 1" Replacement High Frequency Driver.
  • Works Well For Mobile Dj Systems, Sound Reinforcement, Etc.
  • Horn Throat Exit Diameter: 1" / 25.4mm.
  • Impedance: 20.
  • Frequency Response: 2.5kHz - 19kHz.
  • Power Rating 2.5kHz: 50 Watts.
  • Minimum Cut-off Frequency: 2.5kHz 18Db.
  • Sensitivity(2.83v 1m on APT200): 104.3dB.
  • Voice Coil Diameter: 1.357" / 34mm.
  • Voice Coil Former: Polyimide.
  • Diaphragm Material: Diamond Titanium.
  • Re: 6.5 ohms.
  • Le: 1.0mH.