  • Mfr # GWT50WLP
  • Zoro # G3880619
/ea
Key Features
Heater Type
Gravity
Gas Type
LP
BtuH Input
50,000
BtuH Output
42,000
Ignition Type
Standing Pilot
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GWT50WLP
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
66 1/8 in
Width
16 in
Wall Opening Depth
4 in
Manufacturers Warranty Length
10 yr. Combustion Chamber, 1 yr. All Other Parts
Wall Opening Width
14 1/2 in
Wall Opening Height
Depth
6 in
Gas Connection Size
1/2 in
Vent Diameter
4 in
Rough-In Width
Overall Dimensions - H x W x D
66 1/8 in x 16 in x 6 in
Rough-In Depth
4 in
Rough-In Dimensions - H x W x D
62 1/4 in x 14 1/2 in x 4 in
Overall Depth
6 in
Rough-In Height
Overall Width
16 in
Overall Height
Details
Item
Recessed-Mount Gas Wall Heater
Heater Type
Gravity
Gas Type
LP
BtuH Input
BtuH Output
Ignition Type
Standing Pilot
Air Flow
75 cfm
Heater Voltage
120 V AC
Vent Type
Top Vent
Wall Type
Double
Built-In Features
Removable Panels for Easy Cleaning
Number of Speeds
Finish
White Powder Coated
Gas Connection
1/2 in NPT
Standards
ANSI, CSA
Vent
Oval 4 in
Includes
Heating Appliance Only
Floor to Center of Vent
Venting
Vented
Housing Color
White
Ignition Type/Ignition Power Source
Standing Pilot, Match Lit
Air Flow Direction
Vertical
Maximum Amperage
5 A
Mounting Location
Wall
Vent Shape
Oval
Thermostat Included
No
Fuel Consumption
2.25 gph
Number of Settings
1
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Ignition Power Source
Match Lit
Housing Finish
Powder Coated
Housing Material
Steel
Heating Capacity Input
50,000 BtuH
Fuel Type
Propane
Heating Capacity Output
42,000 BtuH
Gas Connection Type
NPT
Air Temperature Rise
260 Degrees F
Features
Heating Method
Gravity Convection
Description
Fuel Type Propane, Heating Method Gravity Convection, Heating Capacity Input 50,000 BtuH, Heating Capacity Output 42,000 BtuH, Ignition Type Standing Pilot, Ignition Power Source Match Lit, Wall Type Double, Vent Type Top Vent, Overall Height 66 1/8 in, Overall Width 16 in, Overall Depth 6 in, Rough-In Height 62 1/4 in, Rough-In Width 14 1/2 in, Rough-In Depth 4 in, Gas Connection Size 1/2 in, Gas Connection Type NPT, Air Flow Direction Vertical, Air Temperature Rise 260 Degrees F