  • Zoro # G115488950
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Oil Pressure @ 100 psi
4,600 psi
Minimum Air Operating Pressure
15 psi
Hydraulic Piston Length
1 3/16 in
Pressure Ratio
1:46
Air Piston Diameter
8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AHB46
Zoro #
G115488950
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Hydraulic Piston Length
1 3/16 in
Air Piston Diameter
8 in
Stroke Length
5.71 in
Details
Item
Air Hydraulic Booster
Oil Pressure @ 100 psi
4,600 psi
Minimum Air Operating Pressure
15 psi
Pressure Ratio
1:46
Oil Pressure @ 75 psi
3,450 psi
Maximum Air Operating Pressure
115 psi