  • Mfr # GL20R67100
  • Zoro # G8512025
/ea
Key Features
Tape Color
Red Oxide with Blue Stripe
Imperial Tape Length
12 yd
Imperial Tape Width
1 in
Metric Tape Length
11 m
Metric Tape Width
25.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GL20R67100
Country of Origin
United States
Dimensions
Imperial Tape Length
12 yd
Imperial Tape Width
1 in
Metric Tape Length
11 m
Metric Tape Width
25.4 mm
Tape Thickness
20 mil
Width
1 in
Thickness
0.020 in
Length
432 in
Details
Item
Repair Tape
Tape Color
Red Oxide with Blue Stripe
Tape Backing Material
Silicone Rubber
Tape Adhesive Material
Silicone
Series
ER TAPE
Color
Red Oxide/Blue
Liquid Pressure Range
0 to 700 psi
Standards
MIL-SPEC CID-A-A-59163, UL 510
Density
1.141g/cc
Performance Temp. Range
-130 Degrees to 500 Degrees F
Material
Silicone Rubber
Application
Multipurpose for Trade and Industry Professionals
Minimum Tape Performance Temperature
-40 Degrees C
Maximum Tape Performance Temperature
200 Degrees C
Tape Tensile Strength
700 lb/in
Environment
Indoor and Outdoor
Tape Sub-Type
Self-Fusing Tape
Common Industry
Automotive, Electronics, General Maintenance & Repair
Temperature Range
-40 Degrees C to 200 Degrees C
Tape Brand
ER TAPE
Product Form
Continuous Roll
Description
Tape Thickness 20 mil, Tape Brand ER TAPE, Common Industry Automotive, Electronics, General Maintenance and Repair, Indoor/Outdoor, Imperial Tape Length 12 yd, Imperial Tape Width 1 in, Maximum Tape Performance Temperature 392 Degrees F, Minimum Tape Performance Temperature -40 Degrees F, Continuous Roll, Series Emergency Repair ER Tape, Tape Backing Material Silicone Rubber, Tape Adhesive Material Silicone, Tape Sub-Type Self-Fusing Tape, Metric Tape Length 11 m, Metric Tape Width 25.4 mm