  • Mfr # CVKV40BHPVTT32M400
  • Zoro # G3561039
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
HSK40A
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Dia.
44.00mm
Hole Dia.
32.00mm
List Number
CVKV40BHPVTT32M400
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CVKV40BHPVTT32M400
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Shank Dia.
44.00mm
Hole Dia.
32.00mm
Nose Dia.
44.00mm
Taper Size
CVKV40
Overall Length
169.85mm
Tool Depth
51mm
Details
Series
HSK40A
Coolant Fed
Coolant Through
Item
Shrink Fit Tool Holder and Adapter
List Number
CVKV40BHPVTT32M400
Projection
101.60mm
For Use With
Carbide and HSS Tools
Features
Axial Adjustment - End, Balanceable - Fine Tune with Optional M6 Set Screws
Max. Speed
20,000 RPM
Compatible with Product Type
Carbide and HSS Cutting Tools
Balanced to RPM
G 2.5@20000 rpm
Standards
DIN 69893, ISO, ANSI
Measurement System
Metric
Description
Shrink Fit Tool Holder and Adapter, Hole Dia. 32.00mm, Taper Size CVKV40, Shank Dia. 44.00mm, Projection 101.60mm, Nose Dia. 44.00mm, Coolant Fed Coolant Through, Balanced to RPM G 2.5@20000 rpm, For Use With Carbide and HSS Tools, Series HSK40A