  • Mfr # BT30ER40100M
  • Zoro # G3774189
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Shank Type
Cylindrical
Taper Size
BT30
Overall Length
148 13/32 mm
Collet Series
ER40
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BT30ER40100M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Taper Size
BT30
Overall Length
148 13/32 mm
Shank Dia.
5/16 in
Nose Dia.
0.7900 in
Bore Depth
52 mm
Nut Dia.
63.00mm
Shank Thread Size
M12
Hole Dia.
5/16"
Tool Depth
1-3/8"
Nut Diameter
63 mm
Shank Diameter
0.31 in
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Cylindrical
Collet Series
ER40
Min. Collet Capacity
0.1200"
Max. Collet Capacity
1.0000"
Projection
100 mm
Coolant Fed
Coolant Through
ANSI Code
BT30ER40100M
Features
Grip 2:1
Standards
DIN 6499, JIS B 6339
Compatible with Product Type
Cutting Tools
For Shank Type
Application
Drilling
Number of Coolant Holes
2
Shank Type - Machining
Cutting Direction
Neutral
Balanced to RPM
25,000 RPM
Compatible Collet Series
Description
Collet Chuck, Taper Size BT30, Min. Collet Capacity 0.1200 In., Max. Collet Capacity 1.0000 In., Projection 100 mm, ER40