  • Mfr # BT40BHC075374
  • Zoro # G3579455
Key Features
Series
Cat40 ShrinkFit
Taper
BT40
Bore Dia.
44.4500mm
ANSI Number
BT40BHC075374
Nose Dia.
1.6350 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BT40BHC075374
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Bore Dia.
44.4500mm
Nose Dia.
1.6350 in
Taper Size
BT40
Hole Dia.
3/4 in
Shank Dia.
3/4 in
Tool Depth
1.6140"
Mounting Length
1.6140"
Details
Item
Hydraulic Chuck
Series
Cat40 ShrinkFit
Taper
ANSI Number
BT40BHC075374
Standards
JIS B 6339
Shank Type - Machining
Cylindrical
Projection
3.7400 in