  • Mfr # BT50HCTHT50110M
  • Zoro # G3758113
Key Features
Series
Cat40 ShrinkFit
Taper
BT50
Bore Dia.
69.8500mm
ANSI Number
BT50HCTHT50110M
Nose Dia.
100.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BT50HCTHT50110M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
69.8500mm
Nose Dia.
100.00mm
Overall Length
211.80mm
Hole Dia.
50.00mm
Shank Dia.
50.00mm
Tool Depth
71.00mm
Mounting Length
71.00mm
Details
Series
Cat40 ShrinkFit
Taper
Item
Hydraulic Chuck
ANSI Number
BT50HCTHT50110M
Shank Type - Machining
Cylindrical
Standards
JIS B 6339
Projection
110.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Balanced to RPM
G 2.5@25000 rpm
Features
End Axial Adjustment
Style
High Torque Line
For Use With
BT50 Shank Tools
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Cylindrical, Hole Dia. 50.00mm, BT50, Shank Dia. 50.00mm