  • Mfr # BT40BER25070M
  • Zoro # G3590000
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Type
Cylindrical
Dimension Type
Fractional Inch
Overall Length
135 13/32 mm
Taper Size
BT40
Shank Dia.
3.8000 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BT40BER25070M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Overall Length
135 13/32 mm
Taper Size
BT40
Shank Dia.
3.8000 in
Bore Depth
40 mm
Nose Dia.
42.00 mm
Nut Dia.
42.00mm
Shank Thread Size
M16
Head Dia.
1.8800"
Shank Diameter
3.8 in
Nut Diameter
42 mm
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Cylindrical
Collet Series
ER25
Min. Collet Capacity
0.0400"
Max. Collet Capacity
0.6300"
Projection
70 mm
For Use With
All Face Mills
Material
High Speed Steel
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
DIN 6499, JIS B 6339
ANSI Code
BT40BER25070M
Features
Grip 2:1
Coolant Hole Shape
Round
Material - Machining
High Speed Steel
Shank Type - Machining
Application
Drilling
Number of Coolant Holes
2
For Shank Type
Cutting Direction
Neutral
Compatible Collet Wrench
All Face Mills
Compatible Collet Series
ER25
Description
Collet Chuck, Taper Size BT40, Min. Collet Capacity 0.0400 In., Max. Collet Capacity 0.6300 In., Projection 70 mm, ER25