  • Mfr # BT40BER32120M
  • Zoro # G3591504
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Shank Type
Cylindrical
Overall Length
185 13/32 mm
Taper Size
BT40
Collet Series
ER32
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BT40BER32120M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Overall Length
185 13/32 mm
Shank Dia.
3.8000 in
Bore Depth
46 mm
Nut Dia.
50.00mm
Nose Dia.
50.00 mm
Shank Thread Size
M16
Head Dia.
1.8800"
Shank Diameter
3.8 in
Nut Diameter
50 mm
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Cylindrical
Collet Series
ER32
Min. Collet Capacity
0.0800"
Max. Collet Capacity
0.8100"
Projection
120 mm
Material
High Speed Steel
For Use With
All Face Mills
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
DIN 6499, JIS B 6339
ANSI Code
BT40BER32120M
Features
Grip 2:1
Shank Type - Machining
Material - Machining
High Speed Steel
Coolant Hole Shape
Round
Number of Coolant Holes
2
For Shank Type
Application
Drilling
Cutting Direction
Neutral
Compatible Collet Wrench
All Face Mills
Compatible Collet Series
Description
Collet Chuck, Taper Size BT40, Min. Collet Capacity 0.0800 In., Max. Collet Capacity 0.8100 In., Projection 120 mm, ER32