  • Mfr # DV40BER25120M
  • Zoro # G3772439
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Shank Type
Taper
Overall Length
188 1/4 mm
Shank Dia.
1 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DV40BER25120M
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Overall Length
188 1/4 mm
Shank Dia.
1 3/4 in
Nose Dia.
42.00 mm
Shank Diameter
1.75 in
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Taper
Collet Series
ER25
Projection
120 mm
Coolant Fed
Coolant Through
ANSI Code
DV40BER25120M
Standards
DIN 6499, DIN 69871
Features
Grip (2:1 Advantage)
Cutting Direction
Neutral
Compatible Collet Series
ER25
Description
Collet Chuck, Taper Size DV40, Projection 120 mm, ER25