  • Mfr # PSC63ER32100M
  • Zoro # G3772630
Key Features
Dimension Type
Metric
Shank Type
Taper
Overall Length
138 mm
Taper Size
PSC63
Shank Dia.
63.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSC63ER32100M
Country of Origin
Spain
Dimensions
Dimension Type
Metric
Overall Length
138 mm
Taper Size
PSC63
Shank Dia.
63.00 mm
Nose Dia.
50.00 mm
Shank Diameter
63 mm
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Taper
Collet Series
ER32
Projection
100 mm
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Grip (2:1 Advantage)
Standards
DIN 6499, ISO 26623
ANSI Code
PSC63ER32100M
Cutting Direction
Neutral
Compatible Collet Series
ER32
Description
Collet Chuck, Taper Size PSC63, Projection 100 mm, ER32