  • Mfr # SS160ER11132M
  • Zoro # G3769243
Key Features
Dimension Type
Metric
Shank Type
Straight
Taper Size
SS160
Overall Length
132 mm
Collet Series
ER11
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SS160ER11132M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
SS160
Overall Length
132 mm
Shank Dia.
16.00mm
Nose Dia.
16.00 mm
Nut Dia.
16.00mm
Bore Depth
24 mm
Head Dia.
1.8800"
Shank Diameter
16 mm
Nut Diameter
16 mm
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Straight
Collet Series
ER11
Min. Collet Capacity
0.0200"
Max. Collet Capacity
0.2800"
Projection
8 in
For Use With
All Face Mills
Material
High Speed Steel
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Grip 2:1
ANSI Code
SS160ER11132M
Standards
DIN 6499
Shank Type - Machining
Material - Machining
High Speed Steel
Coolant Hole Shape
Round
For Shank Type
Cylindrical
Number of Coolant Holes
2
Application
Drilling
Cutting Direction
Neutral
Compatible Collet Series
Compatible Collet Wrench
All Face Mills
Description
Collet Chuck, Taper Size SS160, Min. Collet Capacity 0.0200 In., Max. Collet Capacity 0.2800 In., Projection 8 in, ER11