  • Mfr # SS16DL10160M
  • Zoro # G3559639
Key Features
End
Single End
Dimension Type
Metric
Projection
160.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Taper Size
DL10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SS16DL10160M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
DL10
Bore Dia.
9.58mm
Nose Dia.
9.58mm
Overall Length
160.00mm
Shank Dia.
16.00mm
Shank Length
123.3300mm
Details
End
Single End
Projection
160.00mm
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Measurement System
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Direction
Neutral
Description
End Mill Holder, Taper Size DL10, Bore Dia. 9.58mm, Projection 160.00mm, Nose Dia. 9.58mm, Measurement System Metric