  • Mfr # SS20SLDL16080M
  • Zoro # G3560625
Key Features
Dimension Type
Metric
Taper Size
DL16
Projection
80.00mm
Bore Dia.
15.50mm
Coolant Fed
Coolant Through
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SS20SLDL16080M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
DL16
Bore Dia.
15.50mm
Nose Dia.
15.50mm
Overall Length
80.00mm
Shank Dia.
20.00mm
Details
Projection
80.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Item
End Mill Holder
End
Single End
Straight
Cutting Direction
Neutral
Description
End Mill Holder, Taper Size DL16, Bore Dia. 15.50mm, Projection 80.00mm, Nose Dia. 15.50mm, Measurement System Metric