  • Mfr # SS20SLDL20080M
  • Zoro # G3561054
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Bore Dia.
19.30mm
End
Single End
Taper Size
DL20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SS20SLDL20080M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Bore Dia.
19.30mm
Taper Size
DL20
Nose Dia.
19.30mm
Overall Length
80.00mm
Shank Dia.
20.00mm
Details
Coolant Fed
Coolant Through
Item
End Mill Holder
End
Single End
Projection
80.000mm
Measurement System
Cutting Direction
Neutral
Description
End Mill Holder, Taper Size DL20, Bore Dia. 19.30mm, Projection 80.000mm, Nose Dia. 19.30mm, Measurement System Metric