  • Mfr # SS25DL16250M
  • Zoro # G3559803
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
End
Single End
Projection
250.00mm
Taper Size
DL16
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SS25DL16250M
Country of Origin
United States
Dimensions
Taper Size
DL16
Dimension Type
Metric
Bore Dia.
15.50mm
Nose Dia.
15.50mm
Overall Length
250.00mm
Shank Dia.
25.00mm
Shank Length
195.9100mm
Details
Item
End Mill Holder
End
Single End
Projection
250.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Cutting Direction
Neutral
Description
End Mill Holder, Taper Size DL16, Bore Dia. 15.50mm, Projection 250.00mm, Nose Dia. 15.50mm, Measurement System Metric