  • Mfr # SS32SLDL25105M
  • Zoro # G3559995
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
24.00mm
Taper Size
DL25
End
Single End
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
105.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SS32SLDL25105M
Country of Origin
Japan
Dimensions
Bore Dia.
24.00mm
Taper Size
DL25
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
24.00mm
Overall Length
105.00mm
Shank Dia.
32.00mm
Details
End
Single End
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
105.00mm
Item
End Mill Holder
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Cutting Direction
Neutral
Description
End Mill Holder, Taper Size DL25, Bore Dia. 24.00mm, Projection 105.00mm, Nose Dia. 24.00mm, Measurement System Metric