  • Mfr # BT40BWN32100M
  • Zoro # G3728031
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
JIS B6339
Projection
100.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BT40BWN32100M
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
BT40
Nose Dia.
71.50mm
Overall Length
165.4000mm
Shank Dia.
44.4500mm
Shank Length
67.4000mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
JIS B6339
Projection
100.00mm
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size BT40, Projection 100.00mm, Nose Dia. 71.50mm, Measurement System Metric