  • Mfr # BT40EM075255
  • Zoro # G3811943
Dimension Type
Decimal Inch
Projection
2.5500 in
Nose Dia.
1-3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BT40EM075255
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Decimal Inch
Nose Dia.
1-3/4 in
Overall Length
5.1248 in
Shank Dia.
1.7500"
Shank Length
2.6535"
Projection
2.5500 in
Measurement System
Inch
Description
End Mill Holder, Taper Size BT40, Projection 2.5500 in, Nose Dia. 1-3/4 in, Measurement System Inch