  • Mfr # BT50BSFTT100394
  • Zoro # G3736772
Projection
100.00mm
Nose Dia.
44.70mm
Overall Length
7.9450 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BT50BSFTT100394
Country of Origin
Germany
Nose Dia.
44.70mm
Overall Length
7.9450 in
Bore Dia.
25.40mm
Details
Item
End Mill Holder
Projection
100.00mm
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Taper
Features
Suitable for Carbide and HSS Cutting Tools
Description
End Mill Holder, Taper Size BT50, Projection 100.00mm, Nose Dia. 44.70mm, Coolant Fed Coolant Through