  • Mfr # CV40BWN06M244
  • Zoro # G3738069
Key Features
Dimension Type
Standards
ANSI B5.5, DIN 1835/E
Nose Dia.
24.50mm
Projection
2.4400 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CV40BWN06M244
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
24.50mm
Overall Length
5.1270mm
Shank Dia.
1.7500
Shank Length
71.3990mm
Item
End Mill Holder
Standards
ANSI B5.5, DIN 1835/E
Projection
2.4400 in
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size CV40, Projection 2.4400 in, Nose Dia. 24.50mm, Measurement System Metric