  • Mfr # CV40BWN08M244
  • Zoro # G3732082
Coolant Through
Dimension Type
Nose Dia.
27.50mm
Standards
ANSI B5.5, DIN 1835/E
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CV40BWN08M244
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Nose Dia.
27.50mm
Overall Length
5.1270mm
Shank Dia.
1.7500
Shank Length
71.3990mm
Details
Item
End Mill Holder
Standards
ANSI B5.5, DIN 1835/E
Projection
2.4400 in
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size CV40, Projection 2.4400 in, Nose Dia. 27.50mm, Measurement System Metric