  • Mfr # CV50BWN12M264
  • Zoro # G3732125
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coolant Fed
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Taper Size
CV50
Nose Dia.
41.50mm
Projection
2.6400 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CV50BWN12M264
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
CV50
Nose Dia.
41.50mm
Overall Length
6.6400mm
Shank Dia.
2.7500
Shank Length
104.8000mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
2.6400 in
Standards
ANSI B5.5, DIN 1835/E
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size CV50, Projection 2.6400 in, Nose Dia. 41.50mm, Measurement System Metric