  • Mfr # CV50ZBSFTT100394
  • Zoro # G3729151
Key Features
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
100.00mm
Taper Size
CV50
Nose Dia.
44.00mm
Measurement System
Fractional Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CV50ZBSFTT100394
Country of Origin
Germany
Dimensions
Taper Size
CV50
Nose Dia.
44.00mm
Overall Length
7.9370 in
Bore Dia.
25.40mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
100.00mm
Measurement System
Fractional Inch
Standards
ANSI B5.5
Features
Suitable for Carbide and HSS Cutting Tools
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size CV50, Projection 100.00mm, Nose Dia. 44.00mm, Coolant Fed Coolant Through