  • Mfr # DV40BEM25100M
  • Zoro # G3741033
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Taper Size
DV40
Projection
100.00mm
Nose Dia.
64.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DV40BEM25100M
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
DV40
Nose Dia.
64.50mm
Overall Length
168.2500mm
Shank Dia.
44.4500mm
Shank Length
71.4000mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
100.00mm
Standards
DIN 69871
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size DV40, Projection 100.00mm, Nose Dia. 64.50mm, Measurement System Metric