  • Mfr # DV40BEM32100M
  • Zoro # G3809870
Key Features
Dimension Type
Metric
Standards
DIN 69871
Projection
100.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DV40BEM32100M
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
71.50mm
Overall Length
168.2500mm
Shank Dia.
44.4500mm
Shank Length
71.4000mm
Details
Item
End Mill Holder
Standards
DIN 69871
Projection
100.00mm
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size DV40, Projection 100.00mm, Nose Dia. 71.50mm, Measurement System Metric