  • Mfr # DV40BST12118M
  • Zoro # G3865414
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Projection
118.00mm
Nose Dia.
21.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DV40BST12118M
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
21.00mm
Overall Length
7.3330mm
Shank Dia.
1.7500
Shank Length
71.4500mm
Item
End Mill Holder
Projection
118.00mm
Standards
DIN 69871
Shank Type - Machining
Taper
Max. Speed
15,000 RPM
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size DV40, Projection 118.00mm, Nose Dia. 21.00mm, Measurement System Metric