  • Mfr # DV50EM06150M
  • Zoro # G3811243
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coolant Fed
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Standards
DIN 6987
Taper Size
DV50
Nose Dia.
24.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DV50EM06150M
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
DV50
Nose Dia.
24.50mm
Overall Length
9.9055mm
Shank Dia.
2.7500
Shank Length
104.8000mm
Details
Coolant Fed
Coolant Through
Item
End Mill Holder
Standards
DIN 6987
Projection
150.00mm
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size DV50, Projection 150.00mm, Nose Dia. 24.50mm, Measurement System Metric