  • Mfr # HSK100AWN12100M
  • Zoro # G3583454
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Standards
DIN 69893 Form A
Projection
100.00mm
Nose Dia.
41.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK100AWN12100M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
41.50mm
Overall Length
149.9000mm
Shank Dia.
100.00mm
Shank Length
50.00mm
Item
End Mill Holder
Standards
DIN 69893 Form A
Projection
100.00mm
Shank Type - Machining
Taper
Max. Speed
15,000 RPM
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size HSK100A, Projection 100.00mm, Nose Dia. 41.50mm, Measurement System Metric