  • Mfr # HSK40AEM12070M
  • Zoro # G3810920
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Standards
DIN 69893 Form A
Nose Dia.
41.50mm
Projection
70.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK40AEM12070M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
41.50mm
Taper Size
HSK40A
Overall Length
3.5390mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
20.00mm
Item
End Mill Holder
Standards
DIN 69893 Form A
Projection
70.00mm
Shank Type - Machining
Taper
Max. Speed
15,000 RPM
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size HSK40A, Projection 70.00mm, Nose Dia. 41.50mm, Measurement System Metric