  • Mfr # HSK63AWN06080M
  • Zoro # G3583560
Key Features
Dimension Type
Metric
Standards
DIN 69893 Form A
Projection
80.00mm
Nose Dia.
24.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HSK63AWN06080M
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
24.50mm
Taper Size
HSK63A
Overall Length
111.90mm
Shank Dia.
63.00mm
Shank Length
31.9000mm
Details
Item
End Mill Holder
Standards
DIN 69893 Form A
Projection
80.00mm
Max. Speed
15,000 RPM
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size HSK63A, Projection 80.00mm, Nose Dia. 24.50mm, Measurement System Metric