  • Mfr # PSC50EMWN14065M
  • Zoro # G3811550
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Nose Dia.
42.00mm
Projection
65.00mm
Standards
DIN 6535/1835
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PSC50EMWN14065M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
42.00mm
Taper Size
PSC50
Overall Length
3.5430mm
Shank Dia.
50.00mm
Shank Length
30.00mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Projection
65.00mm
Standards
DIN 6535/1835
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size PSC50, Projection 65.00mm, Nose Dia. 42.00mm, Measurement System Metric