  • Mfr # PSC50EMWN20065M
  • Zoro # G3865125
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Dimension Type
Metric
Standards
DIN 6535/1835
Nose Dia.
52.00mm
Projection
65.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PSC50EMWN20065M
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
52.00mm
Taper Size
PSC50
Overall Length
3.5430mm
Shank Dia.
50.00mm
Shank Length
30.00mm
Details
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Item
End Mill Holder
Standards
DIN 6535/1835
Projection
65.00mm
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size PSC50, Projection 65.00mm, Nose Dia. 52.00mm, Measurement System Metric