  • Mfr # PSC63EMWN125335
  • Zoro # G3811672
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coolant Fed
Coolant Through
Dimension Type
Decimal Inch
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26623
Taper Size
PSC63
Nose Dia.
63.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PSC63EMWN125335
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal Inch
Taper Size
PSC63
Nose Dia.
63.00mm
Overall Length
4.8400 in
Shank Dia.
2.4800"
Shank Length
1.4961"
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26623
Projection
85.00mm
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Inch
Description
End Mill Holder, Taper Size PSC63, Projection 85.00mm, Nose Dia. 63.00mm, Measurement System Inch