  • Mfr # HSK100AHPVTT18160M
  • Zoro # G3560573
Key Features
Series
HSK63A
Hole Dia.
18.00mm
Shank Dia.
33.00mm
Projection
160.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HSK100AHPVTT18160M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Hole Dia.
18.00mm
Shank Dia.
33.00mm
Taper Size
HSK100A
Nose Dia.
33.00mm
Overall Length
209.90mm
Tool Depth
39mm
Details
Series
HSK63A
Item
Shrink Fit Tool Holder and Adapter
Projection
160.00mm
For Use With
Carbide and HSS Tools
List Number
HSK100AHPVTT18160M
Max. Speed
25,000 RPM
Features
Axial Adjustment: End, Balanceable, Fine Tune with Optional M6 Set Screws
Balanced to RPM
G 2.5@25000 rpm
Compatible with Product Type
Carbide and HSS Cutting Tools
Measurement System
Metric
Standards
ANSI, DIN 69893, ISO
Description
Shrink Fit Tool Holder and Adapter, Hole Dia. 18.00mm, Taper Size HSK100A, Shank Dia. 33.00mm, Projection 160.00mm, Nose Dia. 33.00mm, Coolant Fed Coolant Through, Balanced to RPM G 2.5@25000 rpm, For Use With Carbide and HSS Tools, Series HSK63A