  • Mfr # HSK63AHPVTT20120M
  • Zoro # G3561763
Key Features
Series
HSK50A
Hole Dia.
20.00mm
Shank Dia.
33.00mm
For Use With
Carbide and HSS Tools
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HSK63AHPVTT20120M
Country of Origin
Israel
Dimensions
Hole Dia.
20.00mm
Shank Dia.
33.00mm
Nose Dia.
33.00mm
Overall Length
151.90mm
Tool Depth
41mm
Details
Series
HSK50A
Item
Shrink Fit Tool Holder and Adapter
For Use With
Carbide and HSS Tools
Projection
120.00mm
List Number
HSK63AHPVTT20120M
Max. Speed
25,000 RPM
Features
Balanceable, End Axial Adjustment
Balanced to RPM
G 2.5@25000 rpm
Compatible with Product Type
Carbide and HSS Cutting Tools
Standards
DIN 69893, ISO, ANSI
Description
Shrink Fit Tool Holder and Adapter, Hole Dia. 20.00mm, Taper Size HSK63A, Shank Dia. 33.00mm, Projection 120.00mm, Nose Dia. 33.00mm, Coolant Fed Coolant Through, Balanced to RPM G 2.5@25000 rpm, For Use With Carbide and HSS Tools, Series HSK50A