  • Mfr # BT50BHCSLT08200M
  • Zoro # G3580471
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
ERK
Taper
BT50
Bore Dia.
69.8500mm
ANSI Number
BT50BHCSLT08200M
Nose Dia.
15.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BT50BHCSLT08200M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
69.8500mm
Nose Dia.
15.50mm
Shank Dia.
8.00mm
Overall Length
301.80mm
Hole Dia.
8.00mm
Tool Depth
27.00mm
Taper Size
BT50
Mounting Length
27.00mm
Details
Item
Hydraulic Chuck
Series
ERK
Taper
ANSI Number
BT50BHCSLT08200M
Shank Type - Machining
Cylindrical
Balanced to RPM
G 6.3@15000 rpm
Projection
200.00mm
Standards
JIS B 6339
Coolant Fed
Coolant Through
Style
Slim Line
For Use With
BT50 Shank Tools
Features
End Axial Adjustment
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Cylindrical, Hole Dia. 8.00mm, BT50, Shank Dia. 8.00mm