  • Mfr # DV40BHCSLT08170M
  • Zoro # G3580383
Key Features
Series
ERK
Taper
DV40
Bore Dia.
44.4500mm
Nose Dia.
15.50mm
ANSI Number
DV40BHCSLT08170M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DV40BHCSLT08170M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
44.4500mm
Nose Dia.
15.50mm
Tool Depth
35.00mm
Taper Size
DV40
Hole Dia.
44.45mm
Shank Dia.
8.00mm
Overall Length
238.25mm
Details
Series
ERK
Item
Hydraulic Chuck
Taper
ANSI Number
DV40BHCSLT08170M
Coolant Fed
Coolant Through
Balanced to RPM
20,000
Projection
170.00mm
Shank Type - Machining
Standards
DIN 69871
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 44.45mm, DV40, Shank Dia. 8.00mm