  • Mfr # DV40BHC10150M
  • Zoro # G3580995
Key Features
Bore Dia.
44.4500mm
Series
ERK
Nose Dia.
29.64mm
ANSI Number
DV40BHC10150M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DV40BHC10150M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Bore Dia.
44.4500mm
Nose Dia.
29.64mm
Overall Length
218.25mm
Shank Dia.
10.00mm
Taper Size
DV40
Hole Dia.
44.45mm
Tool Depth
105.00mm
Details
Item
Hydraulic Chuck
Series
ERK
Taper
ANSI Number
DV40BHC10150M
Projection
150.00mm
Shank Type - Machining
Coolant Fed
Coolant Through
Balanced to RPM
25,000
Standards
DIN 69871
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 44.45mm, DV40, Shank Dia. 10.00mm