  • Mfr # PSC63HC16080M
  • Zoro # G3579939
Key Features
Series
ERK
Bore Dia.
63.00mm
Taper
PSC63
ANSI Number
PSC63HC16080M
Nose Dia.
37.60mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSC63HC16080M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
63.00mm
Nose Dia.
37.60mm
Hole Dia.
63.00mm
Tool Depth
47.50mm
Overall Length
118.00mm
Taper Size
PSC63
Shank Dia.
16.00mm
Details
Item
Hydraulic Chuck
Series
ERK
Taper
ANSI Number
PSC63HC16080M
Shank Type - Machining
Projection
80.00mm
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 63.00mm, PSC63, Shank Dia. 16.00mm