  • Mfr # PSC63HC20085M
  • Zoro # G3579379
Key Features
Series
ERK
Bore Dia.
63.00mm
Taper
PSC63
Nose Dia.
41.60mm
ANSI Number
PSC63HC20085M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSC63HC20085M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
63.00mm
Nose Dia.
41.60mm
Taper Size
PSC63
Tool Depth
48.00mm
Overall Length
123.00mm
Hole Dia.
63.00mm
Shank Dia.
20.00mm
Details
Series
ERK
Item
Hydraulic Chuck
Taper
ANSI Number
PSC63HC20085M
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Projection
85.00mm
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 63.00mm, PSC63, Shank Dia. 20.00mm