  • Mfr # HSK32CER16060M
  • Zoro # G3591775
Key Features
Dimension Type
Metric
Shank Type
Cylindrical
Overall Length
75 29/32 mm
Taper Size
HSK32
Shank Dia.
2 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HSK32CER16060M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Overall Length
75 29/32 mm
Taper Size
HSK32
Shank Dia.
2 3/4 in
Nose Dia.
28.00 mm
Bore Depth
32 mm
Nut Dia.
32.00mm
Head Dia.
1-1/2"
Nut Diameter
32 mm
Shank Diameter
2.75 in
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Cylindrical
Collet Series
ER16
Min. Collet Capacity
0.0200"
Max. Collet Capacity
0.4100"
Projection
60 mm
Material
High Speed Steel
For Use With
All Face Mills
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Grip 2:1
ANSI Code
HSK32CER16060M
Standards
DIN 6499, DIN 69893
Material - Machining
High Speed Steel
Coolant Hole Shape
Round
Shank Type - Machining
Number of Coolant Holes
2
Application
Drilling
For Shank Type
Cutting Direction
Neutral
Compatible Collet Series
ER16
Compatible Collet Wrench
All Face Mills
Description
Collet Chuck, Taper Size HSK32, Min. Collet Capacity 0.0200 In., Max. Collet Capacity 0.4100 In., Projection 60 mm, ER16