  • Mfr # DV50CS27100M
  • Zoro # G3813781
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
222.70mm
Shank Dia.
69.8500mm
Body Dia.
97.4500mm
Coolant Fed
Coolant Through
Pilot Length
33.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DV50CS27100M
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
222.70mm
Shank Dia.
69.8500mm
Body Dia.
97.4500mm
Pilot Length
33.00mm
Taper Size
DV50
Pilot Dia.
2-3/4 in
Details
Coolant Fed
Coolant Through
Item
Shell Mill Holder
Projection
100.00mm