  • Mfr # HSK50AHPVTT14160M
  • Zoro # G3851852
Taper Size
HSK50A
Hole Dia.
14.00mm
Projection
160.00mm
Shank Dia.
50.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HSK50AHPVTT14160M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Taper Size
HSK50A
Hole Dia.
14.00mm
Shank Dia.
50.00mm
Overall Length
2.4300 in
Nose Dia.
27.00mm
Details
Item
Shrink Fit Tool Holder and Adapter
Projection
160.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
For Use With
Carbide and HSS Tools
List Number
HSK50AHPVTT14160M
Features
Ergonomic Handle Grip Supplied, Locks in Both Extended and Retracted Position, Versatile and Compact
Max. Speed
25,000 RPM
Includes
Jam Nut
Measurement System
Metric
Standards
DIN 69893
Description
Shrink Fit Tool Holder and Adapter, Hole Dia. 14.00mm, Taper Size HSK50A, Shank Dia. 50.00mm, Projection 160.00mm, Nose Dia. 27.00mm, Coolant Fed Coolant Through, For Use With Carbide and HSS Tools, Includes Jam Nut