  • Mfr # DV50BHPVTT18120M
  • Zoro # G3559794
DV50
Hole Dia.
18.00mm
Projection
120.00mm
Shank Dia.
69.8500mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DV50BHPVTT18120M
Country of Origin
Slovenia
DV50
Hole Dia.
18.00mm
Shank Dia.
69.8500mm
Nose Dia.
33.00mm
Overall Length
221.60mm
Details
Item
Shrink Fit Tool Holder
Projection
120.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
List Number
DV50BHPVTT18120M
For Use With
Carbide and HSS Tools
Max. Speed
15,000 RPM
Features
Balanceable - Fine Tune with Optional M6 Set Screws
Measurement System
Metric
Standards
DIN 69871
Description
Shrink Fit Tool Holder, Hole Dia. 18.00mm, Taper Size DV50, Shank Dia. 69.8500mm, Projection 120.00mm, Nose Dia. 33.00mm, Coolant Fed Coolant Through, For Use With Carbide and HSS Tools