  • Mfr # DV50BHPVTT20160M
  • Zoro # G3560765
DV50
Hole Dia.
20.00mm
Projection
160.00mm
Shank Dia.
69.8500mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DV50BHPVTT20160M
Country of Origin
Slovenia
DV50
Hole Dia.
20.00mm
Shank Dia.
69.8500mm
Nose Dia.
33.00mm
Overall Length
261.60mm
Details
Item
Shrink Fit Tool Holder
Projection
160.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
List Number
DV50BHPVTT20160M
For Use With
Carbide and HSS Tools
Features
Balanceable - Fine Tune with Optional M6 Set Screws
Max. Speed
15,000 RPM
Standards
DIN 69871
Measurement System
Metric
Description
Shrink Fit Tool Holder, Hole Dia. 20.00mm, Taper Size DV50, Shank Dia. 69.8500mm, Projection 160.00mm, Nose Dia. 33.00mm, Coolant Fed Coolant Through, For Use With Carbide and HSS Tools