  • Mfr # PSC63TTGL04080M
  • Zoro # G3851904
Key Features
Taper Size
PSC63
Hole Dia.
4.00mm
Projection
80.00mm
Shank Dia.
63.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSC63TTGL04080M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Taper Size
PSC63
Hole Dia.
4.00mm
Shank Dia.
63.00mm
Overall Length
118.00mm
Nose Dia.
10.00mm
Details
Item
Shrink Fit Tool Holder
Projection
80.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
List Number
PSC63TTGL04080M
Features
Accuracy: 3 microns or Less, End Axial Adjustment
Standards
ISO 26623
Measurement System
Metric
Description
Shrink Fit Tool Holder, Hole Dia. 4.00mm, Taper Size PSC63, Shank Dia. 63.00mm, Projection 80.00mm, Nose Dia. 10.00mm, Coolant Fed Coolant Through